Pikkelysömör – psoriasis
A psoriasis (pszoriázis) vagy pikkelysömör egy genetikailag meghatározott, örökölhető, a bőr sejtjeinek fokozott elszarusodásával járó betegség, melyhez az izületek gyulladása is társulhat.
Mi jellemző a pikkelysömörre?
A pikkelysömör nem fertőző! Általában a 2. vagy 3. évtizedben jelentkezik először, nők és férfiak esetén egyaránt. Leggyakrabban a könyökök, térdek felett, a hajas fejbőrön észlelhető, de kialakulhat bárhol testünkön. A kóros elszarusodás akár a körömlemezek alatt is megjelenhet, és körömgombát utánozhat. A bőrtünetek stressz, gyulladásos betegségek következtében rosszabbodhatnak és a napfény hatására javulhatnak.
Hogyan kezelhető a pikkelysömör?
A pikkelysömör kezelésére napjainkban számos lehetőség van, melyet a bőrtünetek súlyossága, elhelyezkedése határoz meg. Enyhe esetben külsőleg kenőcsökkel, oldatokkal tünetmentesíthető, de nagyobb kiterjedés esetén gyógyszeres kezelésre (pl: methotrexate, neotigason, cyclosporine) is szükség lehet. Tekintettel arra, hogy a betegség a fényre jól reagál, annak bizonyos hullámhosszait szintén alkalmazzuk a gyógyításban. Ilyen kezelésre alkalmasak a 311 nm-es hullámhosszú ultraibolya fényt kibocsátó kabinok vagy lámpák, valamint fényérzékenyítő gyógyszer adását követően az UV-A fénykezelés azaz PUVA terápia.